Kronik Faranjit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Faranjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik farenjit, insanların boğaz bölgesinde sık sık oluşarak etkisini ortadan kaldıran iltihaplanma durumuna verilen isimdir. Genellikle kişinin yutkunması sırasında şiddetli ağrılara neden olan bu durum, ilerledikçe çok daha ciddi problemlere neden olabilmektedir. Özellikle ses kısıklığı, yüksek ateş ve şiddetli öksürük bu durumlardan biridir. Kronik farenjitte, kişinin sorunları bir ya da iki hafta içerisinde ortadan kalkar. Fakat çok kısa bir süre sonra bu durum tekrar ortaya çıkar. Bu durumda farenjit sorununun kişide kronik bir hal aldığını söyleyebiliriz. Kronik farenjit sorunu olan insanlarda sürekli olarak ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Çünkü boğaz bölgesinde oluşan iltihaplar, kişilerde ağız kokusunun artmasına ve buna bağlı olarak kişide problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. İnsanlarda ortaya çıkan kronik farenjit genellikle viral nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu durum yapılan araştırmalara göre kronik farenjit vakalarının yüzde doksanını kapsamıştır. Bunun yanında geriye kalan yüzde 10'luk kısım ise direk olarak bakteriyel nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Kronik farenjit, özellikle 4-7 yaş arasındaki çocuklarda meydana gelmektedir. Bu durumlar, direk olarak çocukların bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak geliştiği, için birçok tedavi yapılsa bile kronik farenjit problemi ortadan kalkmamaktadır.

Kronik farenjit problemi, eğer bakteriler nedeniyle oluşmuşsa bu durum kişide çok daha ağır etkilere neden olacaktır. Özellikle kişilerde yüksek ateş çok büyük olumsuzluklara neden olur. Bu durumlarda hastalık her ne kadar ağır olsa bile genellikle birkaç gün içerisinde etkisini ortadan kaldırır. Sorunun kronik olması nedeniyle etkiler tekrar ortaya çıkabilir. Bunun için kişilerin kesinlikle doktor gözetimi altında olmaları gerekmektedir. Kronik farenjit, hastalığının birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler direk olarak kişide farenjit sorununun olduğunu göstermektedir.


Kronik farenjit belirtileri nelerdir?

 • Kronik farenjit, sorununun en büyük belirtisi kişilerin boğaz bölgelerinde görülen yanma ve ağrılardır. Özellikle kişi yutkunduğu sırada bu ağrı arttığı için kişilerde iştahsızlık problemleri görülmektedir. Bu durumların azaltılabilmesi için boğaz bölgesinin yumuşak ve sıcak tutulması işe yarayacaktır.
 • Kronik farenjit sık sık etkisini ortadan kaldırarak tekrar gösterir. Fakat genel olarak kronik farenjit hastaları öksürük ile savaşırlar. Meydana gelen öksürük, oldukça şiddetli olacağı için boğazda tahrişler meydana gelebilir. Bunun için öksürürken yavaş ve dikkatli öksürmekte fayda vardır.
 • Kronik farenjit hastalığından etkilenmiş olan insanlarda vücut bu bakterilere ve enfeksiyonlara karşı durarak direnç gösterir. Bu durumlarda kişilerde aşırı yorgunluk görülebilir. Bu durum hemen hemen her farenjit probleminde kişilerde görülür.
 • Bazı insanlarda kronik farenjit, şiddetli burun akıntısı ve geniz akıntısına neden olmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu hastalık burun akıntısı nedeniyle gribi andırabilir.
 • Farenjit olan insanlar, tozlara ve diğer bakterilere karşı son derece hassas olurlar. Bu nedenle herhangi bir şey yerken, son derece hijyenik olunması gerekir. Bu durumda bir belirti olarak ele alınabilir.

Kronik farenjit tedavisi nasıl yapılır?


Günümüzde bu hastalığın tedavisine başlamadan önce kesinlikle kronik farenjit teşhisi konulmalıdır. Bu durum detaylı bir şekilde kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirildikten ve teşhis konulduktan sonra tedavilerle iyileştirilmeye yardımcı olur. Eğer kişinin boğazında iltihaplanma oluşmuşsa bu durumda kesinlikle kişide antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır. Bunun yanında ağrı kesiciler de kişinin boğaz ağrılarını biraz azaltacaktır.

Kronik Faranjit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Aktif Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Aktif Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik İnflamasyon Belirtileri ve Tedavisi

Kronik İnflamasyon Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik yorgunluk, altta yatan tıbbi bir rahatsızlık olmamasına rağmen yaşanan şiddetli yorgunluktur. Kronik yorgunluk dinlenmeyle iyileşmez, zihinsel ve fiziksel uğraşlar[...]

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik kolesistit, insanlarda safra kesinde görülen en sık hastalıklardan biridir. Bu durumun en kötü yanı ise tabi ki kronik olmasıdır. Çünkü kronik olan kolesistit ha[...]

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit, Sinüsler kafa kemikleri ile yüz kemikleri içerisinde bulunan boş hava cepheleridir. Sinüsler genelde sağlıklı kalmalarına yardımcı olan kendisini nemlen[...]

Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hepatit B, Hepatit B rahatsızlığının 6 aydan fazla devam etmesi ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Virüsün karaciğer hücrelerinde artışı ve verdiği ta[...]

Kronik Tonsillit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Tonsillit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Tonsillit, Bir sene içerisinde en az 7 kez ya da iki sene üst üste her sene en az 5 kez geçirilmekte olunan akut tonsillit atakları, kronik tonsillit şeklinde tanımla[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6