Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik, kelimesi herhangi bir durumun ya da olgunun düzenli bir şekilde kendini sürekli yenilemesidir. Yani olayların art arda gelerek sıralı bir şekilde yazıldığı tarihtir. Birden çok anlamı olan kronik kelimesi günümüzde çoğunlukla duyulduğu sektör sağlık sektörüdür. Kullanıldığı diğer alan ise tarihtir.

Tıp'taki anlamı ise herhangi bir hastalığın uzun süre ya da hiçbir zaman kesin iyileşme olmadan hastada devam etmesidir. Süreğen olarak da geçer. Kronik terimi, tıbbi tedavi olsun rehabilitasyon tedavisi olsun hastalığın iyileşmesi için bütün yollar denenmesine rağmen düzelmemesi, sakatlığın veya herhangi bir özrün giderilememesi ve hastalığın sürekli nüks etmesidir. Kişilerin normal hayatta çalışmasına hareket etmesine ve vücut fonksiyonlarını istediği kullanamamasına neden olan, sürekli bakım ve tedavi gerektiren hastalıklarda kronik hastalıklar arasına girer.


Kronik hastalıkların özellikleri nelerdir?

 • Yavaş seyreden ve uzun bir ömür süren, devam eden bir hastalıktır.
 • Bir diğer adı da müzmin hastalıktır.
 • Günlük hayatta kabullendiğimiz ve alıştığımız bir hastalıktır.
 • Anneden bebeğe geçen ve doğuştan olanları da vardır.
 • Bir nevi genetik bir hastalıkta diyebiliriz.

Kronik hastalıklar


Kronik bronşit: Arka arkaya hastalığı devam eden bir öksürük zinciri şeklindedir ve devamında mukus akıntısı gelerek olur. Bu işlem kişinin hayatında sürekli tedavi ve bakım gerektirir. Vücudunun zayıf düştüğü ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda hemen yeniden nüks eder. Kronik hastalığın neredeyse en yaygın olanıdır.

Kronik diyabet hastalığı: bu hastalık ise pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Buda vücutta şeker seviyesinin yükselmesine sebep olur. İnsülin, şekerin enerji olarak kullanılabilmesi için hücreye girmesini sağlayan önemli ve gerekli bir hormondur. Madde vücut tarafından üretilemeyince beden rahatsızlanır ve şeker seviyesi yükselir. Hastalığın kesin bir iyileştirme tedavisi yoktur. Dışarıdan sürekli insülin iğneleri yapılarak kişiler normal hayatlarına devam eder.

Kronik astım: bu rahatsızlık ise akciğeri iç hava yollarında yaşanan iltihabi bir durumdur. Bu iltihabi durum kişide alerjiye ve sık sık oluşan enfeksiyonlara sebep olur. Bir diğer adıyla astım bronş, hava yollarının şişlik ve kızarıklık hastalığıdır.

Kronik hipertansiyon: Hastalık tam olarak vücudun kan basıncı olarak açıklanabilir. Vücudumuz içerisinde damarlarda dolaşan kanımızın, dolaşım esnasında içeride basınç oluşturmasıdır. Bu basınç günlük hayat içerisinde kişinin aldığı gıda, yaptığı iş ve harcadığı enerji oranı dengeli olmadığı zaman damarlara basınç yapar ve tansiyonu yükseltir.

Kronik hastalıklar, dünyada ölümlerin %63 ne sebep olmaktadır. Buda yaklaşık olarak elli yedi milyon insan demektir. Bu ölümlerin çoğunluğu diyabet, kanser ve kronik solunum yolu hastalıklarıdır. Genel olarak kronik rahatsızlıklar yaşam standardı düşük ve orta dereceli ülkelerde daha çoktur. Kadın ve erkeklerde görülme oranları neredeyse aynıdır. Her yıl olan ölümlerde 10 kişiden 7'si bu kronik hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir.

Kronik hastalıkların, tamamen tedavilerinin olabilmesi için dünyada birçok yol denenmiş ve denemeye devam etmektedir. Fakat henüz hiçbiri için iyi bir sonuç bulunamamıştır. Her kronik hastalıkta dikkat edilen bakım ve tedavi yöntemleridir. Özellikle de kanıta dayalı tıbbi uygulamalar denenir.

Kronik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kronik Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kronik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik ültiker, Halk arasında Kurdeşen ya da Dabaz olarak bilinen vücutta kızarma, kaşınma, kabarıklar ile seyreden vasküler bir rahatsızlıktır. Bu kabarıklar lokalize[...]

Kronik Ne Demek

Kronik Ne Demek

Kronik ne demek: Kronik kelimesi yaygın olarak sürekli tekrar eden tıbbi sorunlar için kullanılan bir tabir olmakla birlikte farklı alanlarda kullanılması söz konusudur. T[...]

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik pankreatit, insanlarda çok şiddetli bir şekilde karın ağrısına neden olan hastalıktır. Adından da anlaşılabileceği gibi pankreas üzerinde meydana gelen bu hast[...]

Kronik Faranjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Faranjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik farenjit, insanların boğaz bölgesinde sık sık oluşarak etkisini ortadan kaldıran iltihaplanma durumuna verilen isimdir. Genellikle kişinin yutkunması sırasında ş[...]

Kronik Lösemi Tarifi ve Malzemeleri

Kronik Lösemi Tarifi ve Malzemeleri

Kronik lösemi, periferik kan ile kemik iliğini tutan ve kan hücrelerinin kontrolsüz bir biçimde çoğalması yoluyla ortaya çıkan bir kanser hastalığı türüdür. Kronik [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6