Kronik İnflamasyon Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kronik İnflamasyon Belirtileri ve Tedavisi

Kronik inflamasyon, insan vücudunun dış etkenlere karşı ve iç etkenlere karşı vermiş olduğu tepkilerdir. Bu durum bir nevi alerji durumuyla aynı şekilde meydana gelmektedir. İnflamasyonun kronik olması nedeniyle kişilerde bu durum sürekli meydana gelir. Kronik inflamasyonun etkileri genellikle cilt üzerinde görüldüğü için kişilerde estetik olarak ciddi sıkıntılar meydana gelir. Üstelik bu durumun etkileri bazen insanlarda yüz bölgesinde ve diğer görünen yerlerde olduğu için kişiler insan içine çıkmaya bile çekinebilmektedir. Aslında bu durum hastalığın en büyük problemidir. Bağışıklık sisteminin tehdit ettiği bölgedeki damarlar genişleyerek kılcal damarlara daha fazla kan pompalanır. Bu durumda cilt üzerinde şişmeler, kızarıklıklar ve diğer belirtiler ortaya çıkar. Kılcal damarların geçirgenliğinin fazla kan pompalanmasıyla birlikte artması, bilimsel olarak makrofaj denilen organizmaların kılcal damarlara hastalık bulaştırmasıyla sorun olmaya başlar. Kronik inflamasyondan etkilenmiş olan bölgede bulunan yabancı mikroorganizmaların içerdiği enzim keselerini yok etmeye çalışırlar. Bu olay tamamen insanlarda cilt lekelerine neden olur. Birçok inflamasyon hastalığında şişmeler meydana gelir. Fakat kronik inflamasyon hastalığında şişme durumları çok fazla görülmemektedir. Bu durum aslında diğer hastalıklara göre bir avantajdır.

Kronik inflamasyon, insanlarda aylar ve hatta yıllarca etkisini gösterebilmektedir. Bu süreç içerisinde dokuların almış olduğu hasarlar daha da artar ve tedavi edilmesi daha da zorlaşır. Bu nedenle olabildiğince erken tedavi yapılması gerekmektedir. Tamamen bozulmuş olana dokular, kalınlaşma ile kendisini vücuttan atacaktır. Tabi ki bu durum insanlarda kötü bir görünüme neden olacaktır.

Kronik inflamasyon belirtiler nelerdir?

Kızarıklıklar: Akut inflamasyon sorununun en büyük belirtisi tabi ki meydana gelen kızarıklıklardır. Genellikle insanlar meydana gelen bu kızarıklıklar sonrasında doktora gitmektedir. Meydana gelen kızarıklık, gün geçtikçe artacağı için kişilerin acilen Uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir.

Ağrı: Kronik inflamasyon sorununda bölgede iltihaplanmalar meydana geleceği için bu iltihaplanmalar da ağrılara neden olacaktır. Özellikle sinir uçlarına gelen kimyasallar, dokunma durumlarında acıya neden olur. Bu acılar kimi zaman dayanılmaz olabilir.

Hareket kısıtlaması: Meydana gelen ağrılar direk olarak kişilerde hareket kısıtlamalarına neden olur. Çünkü ağrının derecesi çok fazladır. Bu durum direk olarak kişinin hareket etmek istememesine neden olacaktır.

Şişme: Daha öncende de belirtiğimiz gibi her hastada şişme durumları meydana gelmeyebilir. Fakat hastalığın derecesine bağlı olarak iltihaplanmış bölgelerde şişme durumlar meydana gelebilir. Bu şişmeler nedeniyle, atardamalardan kan geçişi zorlanır ve hasarlı dokular ortaya çıkabilir.

Isı ve sıcaklık artması: Son belirti olan sıcaklık artışı, kızarıklığa bağlı olarak gelişir. Bölgede aşırı fazla kan geçmesi nedeniyle sıcaklık artışı meydana gelebilir. Bu durumlarda soğuk uygulama faydalı olacaktır.

Kronik inflamasyon için yapılması gerekenler
  • Bu sorunun görüldüğü kişilerin kesinlikle düzenli ve kaliteli olacak şekilde uyuması gerekmektedir. Düzenli uyku sayesinde bağışıklık sistemi kendisini daha da geliştirecektir. Bu şekilde hastalığın şiddeti azaltılabilir.
  • Başta zeytinyağı olmak üzere bazı gıdalar kronik inflamasyon etkilerini azaltabilmektedir. Bu gıdaların düzenli bir şekilde kullanılması oldukça faydalı olacaktır.
  • İnsanlarda obezite ya da fazla kilolar bu hastalığın şiddetini arttıracağı için sorunlar oldukça artacaktır. Bu nedenle hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışın. Verdiğiniz her kilo, sizler için çok faydalı olacaktır.
  • Son olarak en önemli şey ise doktor muayenelerin aksatılmadan yapılmasıdır. Çünkü doktorunuz size yardım edebilecek en iyi kişidir. Onun tavsiyelerine uyarak daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kronik Lösemi Tarifi ve Malzemeleri

Kronik Lösemi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi