Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik gastrit, mide iltihabı olarak da bilinen ve halk arasında oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Alerji veya enfeksiyon yoluyla ortaya çıkan, beraberinde iştahsızlık, kusma, mide bulantısı, mide yanması gibi belirtilere yol açan bir hastalıktır. Zararlı maddelerin mide mukozasına vermiş olduğu hasar midenin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olur. Kronik gastrit birdenbire ortaya çıkan bir problem değildir. Kronik gastrit zamanla oluşur. Mide mukozasına konumlanan ve fonksiyonunu önleyen etkenler zamanla gastritin kronikleşmesine neden olur.


Kronik gastrit neden olur?

 • Kronik gastritin oluşmasında en önemli faktör 'Helicobacter Pylori' adı verilen bir bakteridir. Bakteri ince çubuk şeklindedir ve gastrit problemine çok sık neden olur. Güzel yıkanmamış gıdalar ya da hijyen olmayan içecekler dolayısıyla mideye geçerek gastrite yol açar. Bu bakteriden korunmak için tüketilen gıdaların iyice yıkanmasına dikkat edilmelidir. Bakteri mideye ulaştıktan sonra zararlı toksinler salgılamaya başlar. Vücut savunmaya geçerek bu zararlı toksinlerle birleşir ve bu durum karşısında mide mukozası hasar görür.
 • Yanlış beslenme de kronik gastrite neden olabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı zamanla mide yüzeyinde tahribata yol açarak gastrite neden olur. Bu durum devam ettirildiğinde gastrit kronikleşebilir.
 • Sigara midede sinir sistemini uyararak daha fazla mide asidi salgılanmasına yol açar. Fazla salgılanan mide asidi zaman içinde kronikleşen gastrite neden olur.
 • Stres kronik gastrit için bir diğer nedendir. Devamlı strese maruz kalmak mide asidinin fazla salgılanmasına ve dolayısıyla kronik gastrite neden olur.
 • Aspirin ve benzer ilaçların devamlı kullanılması kronik gastrit için diğer bir nedendir.

Kronik gastrit belirtileri nelerdir?


Kronikleşen gastrit bazen herhangi bir belirti vermeden seyredebilir. Rahatsızlık uzun süre devam eden iltihap nedeniyle oluşur. İltihap zamanla mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, şişkinlik hissi ve geğirme görülebilecek belirtiler arasında yer alır.


Kronik gastrit tanı ve tedavisi nasıl yapılır?


Mide rahatsızlığı yaşanıyor ve bu rahatsızlık yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa bir doktora başvurmakta yarar vardır. Doktor hastanın öyküsünü dinleyerek gastrit tanısı koyabilir. Ancak kesin tanı için bazı testlerin uygulanması gerekebilir. Endoskopi tanı için en faydalı tetkiktir. Endoskopi genellikle 40 yaş üstü hastalarda uygulanan bir tekniktir.

Kronik gastrit tanındıktan sonra tedavi amaçlı, mide asidini dengeleyen ilaçlar reçete edilebilir. 15 günlük düzenli bir tedaviden sonra hastalık kontrol altına alınabilir. Ancak hastalığın tekrarlamasını önlemek için koruyucu tedavi uygulanmalıdır. Bu tedavilerin yanı sıra beslenme diyeti uygun görülebilir. Mide asidini tetikleyen yiyecekler hastaya yasaklanır. Mide kendini yenileyebilen özellikte bir organdır ve kişi tedaviye dikkat ederse iyileşebilir. Ancak kişi tedaviye uymaz ve mide asidini arttıran yiyeceklere devam ederse hastalık devamlı tekrarlar. Tekrarlamaların önlenmesi için hastalık iyileşse bile yenilen içilen besinlere dikkat edilmelidir.

Kronik gastrit evde de bazı yöntemlerle kontrol altına alınarak yaşam kalitesi arttırılabilir. Günlük düzenli olarak elma suyu, üzüm suyu, çiğ patates suyu içmek gastrit şikâyetlerinin hafiflemesine yardımcı olur. A, C ve D vitaminleri bakımından zengin bir beslenme programı kronik gastrit için faydalı olur.


Kronik gastrit için yasaklı besinler nelerdir?
 • Dondurma
 • Ekşi yoğurt
 • Reçel, çikolata
 • Turşu
 • Sert ve ekşi meyveler
 • Sigara, alkol, kahve, asitli içecekler, kakao ve çay
 • Baharatlar
 • Sirke ve hardal
 • Kızartılarak pişirilen hamur işleri olarak sıralanabilir.

Kronik Gastrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kronik Ne Demek

Kronik Ne Demek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Lenfositik Lösemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Lenfositik Lösemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kronik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik, kelimesi herhangi bir durumun ya da olgunun düzenli bir şekilde kendini sürekli yenilemesidir. Yani olayların art arda gelerek sıralı bir şekilde yazıldığı tarih[...]

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik böbrek yetmezliği evreleri, 5 aşamaya ayrılmıştır. 1 ve 4. Aşamalar içinde, böbreğin işlevlerini savunması amaçlanır, böbreğin kan süzme görevinin yapılm[...]

Kronik Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Kronik prostat, direk olarak erkeklerde prostatın iltihaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Prostat rahatsızlıkları, erkeklerde meydana gelen ve birçok zaman hayatı tehdit ed[...]

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik pankreatit, insanlarda çok şiddetli bir şekilde karın ağrısına neden olan hastalıktır. Adından da anlaşılabileceği gibi pankreas üzerinde meydana gelen bu hast[...]

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik ağrı ya da İngilizce literatürdeki diğer adıyla chronic pain. En temel belirtisi olarak 3-6 aydan daha fazla süreğen olan karonik ağrı; genelde yaralanmalardan ve [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6