Kronik Aktif Gastrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kronik Aktif Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik aktif gastrit, günümüzde birçok insanda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle yaşa bağlı olmadan ortaya çıkan bu hastalık kimi zaman çocuklarda kimi zamanda fark etmeden yetişkinlerde etkiler göstermektedir. Kronik aktif gastrit probleminde genellikle sorun kişilerin midesine giden zararlı maddelerdir. Bu maddelerden birine örnek verecek olursak insanların çok sevdiği ve günümüzde çok fazla tüketilen asitli içeceklerdir. Bu ve buna benzer maddelerin insanlar tarafından tüketilmesi durumunda maddeler mide mukozasına ciddi bir şekilde hasar verir. Maddelerin vermiş olduğu hasarlar, midede yaraların oluşmasına ve kronik aktif gastrit adı verilen hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalık aniden oluşan bir hastalık değildir. Yavaş yavaş oluşum gösteren ve oluşmasına neden olan durumun devam etmesi halinde daha da büyüyen bir sorun olduğu için erken teşhis çok önemlidir. Akut gastrit addı verilen gastrit hastalığında sorun yavaş yavaş meydana gelmez. Fakat kronik aktif gastritte sorun yavaş yavaş ilerler. Bu durum da kronik aktif gastritin, akut gastritten farkıdır. Kronik aktif gastrit, mide mukozasına zarar verse bile bazen belirtiler ortaya çıkmayabilir. Bu durumda problemin ileri ki safhalarında belirtiler ortaya çıkacaktır.

Kronik aktif gastrit neden kaynaklanır?
  • Yapılan birçok araştırmaya göre bu hastalığa neden olan en önemli etken "helicobaktar pylori" adındaki bir bakteri türüdür. Bu bakteri mikroskoplar yardımıyla incelendiğinde bir çubuk şeklindedir. Ayrıca bu bakteri, insanların bulunduğu ortamlarda çok yüksek miktarda bulunmaktadır. En çok da temiz bir şekilde yıkanmamış yiyecekler üzerinde bu bakteriler bulunmaktadır. Bu nedenle temiz yıkanmamış besinlerin tüketilmesi kronik aktif gastrit meydana gelir.
  • Helicobacter pylori adındaki bakteri türü, mide üzerine bazı toksinler salgılar. Mideye salgılanan bu toksinler, direk olarak midede aktif gastrite neden olur. Vücut bu bakterilerle savaşabilmesi için gönderdiği hücrelerin yaptığı savunmalarla birlikte mide mukozasına zarar verir. Bu nedenle tıbbi ilaç kullanımı şarttır.
  • Bazı insanlarda sürekli olarak sağlıksız maddelerin tüketilmesi kronik aktif gastrit probleminin oluşmasına neden olmaktadır. Bu yiyecekler mide mukozasını tahriş ederek problemlere neden olur.
  • Kronik aktif gastrit hastalığının bir diğer tetikleyicisi de tabi ki aşırı sigara kullanımıdır. Çok fazla sigara içen insanlarda mide sinir sistemi sürekli uyarılır ve sürekli olarak mide asit salgılar. Mide kendi salgıladığı asit ile kendisine zarar verir. Bu durum kronik aktif gastrite neden olur.
Kronik aktif gastrit belirtileri nelerdir?

Bu hastalık son derece az belirti verir. Bu nedenle ilk zamanlarda herhangi bir belirti göremeyebilirsiniz. Fakat hastalığın ileri ki zamanlarında belirtiler görmeniz mümkündür. Özellikle mide ağrıları en büyük belirtidir. Mide içerisindeki tahriş nedeniyle tüketilen yiyecekler direk olarak mide ağrısına neden olur. Kronik aktif gastrit sorunu direk olarak mide içerisinde iltihaplara neden olur. Bu nedenle mide bulantısı, kusma ve iştah azlıkları görülebilir.

Kronik aktif gastrit olan kişilerin uzak durması gereken yiyecekler ve içecekler

Ekşimiş yoğurt: insanlarda bakteri artışına neden olduğu için kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Et konserveleri, füme edilmiş etler, sosis, pastırma, tuzlu balıklar, et kızarmaları kronik aktif gastrit sorunu olanların kesinlikle uzak durması gereken yiyeceklerdendir.

Çikolata ve reçel asla bu kişiler tarafından tüketilmemelidir. Bu iki ürün de midedeki gastriti daha da kötü edecektir.

İçecek olarak ise alkol, kahve, çay, kakao, limonata ve diğer gazlı içeceklerin kesinlikle hastalık boyunca bir bardak bile olsa tüketilmemesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Psikoz Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi