Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik pankreatit, insanlarda çok şiddetli bir şekilde karın ağrısına neden olan hastalıktır. Adından da anlaşılabileceği gibi pankreas üzerinde meydana gelen bu hastalık insanlarda kalıcı olarak fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır. Pankreasın fonksiyonlarını kaybetmesi ve yapısal olarak bozukluklar yaşamasına neden olan bu hastalık, direk olarak pankreasın müzmin iltihabına yakalanmasına neden olmaktadır. İşte kronik pankreatit hastalığında da bu durum ara ara meydana gelerek olumsuz etkilerini belli aralıklarla gösterir. Bu durum kimi zaman her ay, kimi zaman her hafta olacak şekilde görülebilmektedir. Bu hastalığın oluşmasına neden olan çok fazla neden vardır. Bu nedenlerden biri ya da birkaçı kişilerde görüldüğü zaman kronik pankreatit meydana gelir. Bu hastalık genellikle ergenlik döneminden sonraki yaşlarda görülmektedir. Yani 18 yaşından sonra ortaya çıkar ve 25 yaşına kadar kişiler risk altındadırlar. Aslında hastalık ileri yaşlarda da görülebilir. Fakat en büyük risk grubu 18-25 yaşlardır. Bu yaşlar arasındaki insanlar bu açıdan çok daha dikkatli olmalıdırlar.


Kronik pankreatit hastalığı neden olur?

  • Özellikle erkek hastalarda bu hastalık birçok zaman tüketilen aşırı alkolden dolayı ortaya çıkmaktadır. Alkol bu hastalığın en sık karşılaşılan nedenidir. Özellikle alkolle birlikte tüketilen sigara kullanımı, başta kronik pankreatit olmak üzere insanlarda birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.
  • Bazı insanlarda bu hastalık genetik olarak ortaya çıkmaktadır. Başta anne ve baba olmak üzere, dedede, ninede ya da diğer aile büyüklerinde bu hastalık daha önceden görülmüşse hastalığın genetik olduğundan şüphe edebilirsiniz.
  • Kronik pankreatit hastalığı bazen insan vücuduna alınan darbeler ya da travmalar nedeniyle oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda tıbbi olarak iyi bir araştırma yapılmaması durumunda gözden kaçan hatalar kalabilmektedir. Bu durumlarda zamanla farklı hastaların oluşmasına neden olabilmektedir. Alınan darbeler pankreas kanalını zedeleyerek pankreas sıvısının kana karışmasına neden olabilir. Bu durumlarda kronik pankreatit sorun düzelene kadar kişide görülebilir.
  • Pankreas ve bu organın kanallarında oluşan tümörler bu tümörler pankreas sıvısının geçişini engelleyecek kadar büyüdüğünde ciddi olarak sorunlar ortaya çıkar. Bunların giderilmesi için cerrahi operasyonlar gerekmektedir.

Kronik pankreatit belirtileri nelerdir?


Bu hastalığın en büyük belirtisi, insanlarda görülen aşırı karın ağrılarıdır. Meydana gelen karın ağrıları, bazen o kadar şiddetli olur ki hasta kişi uykusundan uyuyarak uyuyamaz. Bu durum özellikle eğitim hayatında ve iş hayatında ciddi aksaklıklara neden olur. Bunun yanı sıra kişilerde görülen bir diğer belirti; sürekli olarak kilo kaybı ve sindirim bozukluğunun olmasıdır. Kişilerdeki bu durum hastanın hayatına olumsuz olarak yansıyacaktır. Çünkü kişi sürekli olarak sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyacaktır. Ayrıca kişinin dışkısı da farklı olacaktır. Çünkü pankreasın görevini tam olarak yapamaması direk olarak dışkının rengine, kıvamına etki edecektir.

Kronik pankreatit sorunun bir diğer belirtisi ise insanlarda yavaş yavaş diyabet hastalığı belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. Pankreasta bulunan adacık hücrelerinin hızlı bir şekilde zarar görmesi kandaki insülin seviyesinin dengelenmesini önleyecektir. Bu durumda kişide şeker hastalığı oluşabilir. Fakat sorun kronik olduğu için diğer pankreatide göre sorun daha risksizdir.


Kronik pankreatit tanısı nasıl konulur?


Genellikle doktorunuz sizlerden öncelikle şikâyetinizi alacaktır. Şikâyetleriniz sonrasında sizlerden kan tahlili ve büyük idrar tahlili isteyecektir. Tahlil sonuçları çıkana kadar sizlerde aynı zamanda pankreas fonksiyon testlerine tabi olacaksınız. Bu şekilde pankreasta herhangi bir sıkıntı olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer bir sorun varsa pankreas daha detaylı bir şekilde incelenecektir.

Kronik Pankreatit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kronik Ne Demek

Kronik Ne Demek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kronik İshal Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Pankreatit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit, Sinüsler kafa kemikleri ile yüz kemikleri içerisinde bulunan boş hava cepheleridir. Sinüsler genelde sağlıklı kalmalarına yardımcı olan kendisini nemlen[...]

Kronik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Anemi, Anemi; Hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre tıp alanında kabul edilen ölçülerin altında kalmasıdır. Bu ölçüler erişkin kadınlarda 12g/dl, erke[...]

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik hastalıklar, orta ve ileri yaşlarda görülebilen bir hastalıktır. Uzun süren genellikle tam iyileştirilmeleri söz konusu olan, sürekli yavaş ilerleyen ve çoğu ke[...]

Kronik Böbrek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik böbrek hastalığı: Son zamanlarda yaygın hastalık haline kronik böbrek hastalığı artık küçük yaştan beri görülmeye başlandı. Böbrek hastalığın en büy�[...]

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik kolesistit, insanlarda safra kesinde görülen en sık hastalıklardan biridir. Bu durumun en kötü yanı ise tabi ki kronik olmasıdır. Çünkü kronik olan kolesistit ha[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6