Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hepatit B, Hepatit B rahatsızlığının 6 aydan fazla devam etmesi ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Virüsün karaciğer hücrelerinde artışı ve verdiği tahribat sürer. Rahatsızlığın başlangıç etkeni virüsler olsa da kronik hepatit B virüs rahatsızlığında bedenin karaciğere uyguladığı tahribat virüsden daha şiddetli olmaktadır.

Kronik olma durumu kişiye, enfeksiyonun bulaşma biçimine ve bireyin yaşına göre farklılık göstermektedir. Yüksek riskli bölgelerde yeni doğmuş olan bebeğe anneden geçiş %95 oranında kronikleşme ve çocukluğun erken dönemlerinde aile bireylerinden hepatit B bulaşma %30 oranında kronikleşme gerçekleşir.

Kronik hepatit B rahatsızlığında karaciğer ve dalakta büyüme, sarılık, bir süre sonra karında ascit oluşması, karaciğerle alakalı karın içi damarda basıncın yükselmesi ve bu duruma bağlı olarak gelişen üst sindirim sistemi kanamaları ve ilerleme oluştuğu takdirde siroz oluşumu görülebilmektedir. İnfeksiyonun başladığı yaş, süreci, bu rahatsızlıkla birlikte alkol alışkanlığının bulunması, delta infeksiyonu da olması, cinsiyet farklılıkları, HCV ko-infeksiyonu, hepatit B'nin genotipleri ve daha farklı faktörler kronik hepatit B infeksiyonunun ilerleyip siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sorunlara yol açmasına sebep olabilmektedir.

Kronik hepatit B infeksiyonlu olan bireylerde hepatit B taşıyıcılık yüzdesi %70-90 arsında değişmektedir. Hepatit B taşıyıcısı olan bireylerin %10-30'u kronik hepatit B hastasıdır fakat karaciğer enzimleri standart ya da ona yakın biçimde gidişat göstermektedir.

Kronik hepatit B rahatsızlığı olan bireylerin hepatosellüler kanser oluşma oranı senelik %0,2 iken hepatit B' bağlı olarak sirozlu olan bireylerde %2-3'dür. Bu sebeple Kronik hepatit B'si olan ve sirozlu bireylerde 6 aylık periyotlarda batın USG (Ulturason) ve alfa-fetoprotein tetkiklerinin takibi muhakkak tavsiye edilmektedir.


Kronik Hepatit B Nasıl Bulaşır

 • Doğum esnasında anneden bebeğine doğum yolu ile bulaşır,
 • İnfekte olan bireylerle cinsel münasebetle bulaşır,
 • İnfekte olan bireylerle aynı evi paylaşmaktan dolayı bulaşır,
 • Şırınga gibi kanla teması olan eşyaların ortak kullanımından dolayı bulaşır,
 • Dövme uygulamaslrı esnasında bulaşır,
 • Sağlık sektöründe çalışan bireylere iğne batması sonucunda bulaşmaktadır.
Diğer bireylere hepatit B bulaştırmamaya çok özen göstermek lazım. Diğer bireylere bulaştırmamak için bazı önlemler almak gerekiyor bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Eğer bireyin eşi hepatit B'ye karşı aşılanmamış ise hemen aşısı yapılmalıdır. Hepatit B aşısı sağlık ocaklarında riskli olan bireylere karşı ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Eğer bireyin eşi aşı yaptırmamış ise her ilişkide korunmak gerekmektedir.
 • Aile fertleri hepatit B'ye bağışıklık kazanmaları için muhakkak aşılanmalıdır.
 • Diş fırçası, tıraş bıçağı gibi kan bulaşma ihtimali olan özel eşyalar asla başka bir bireyle paylaşılmamalıdır.
 • İhtiyaç halinde bile kan, sperm ve organ bağışı kesinlikle yapmayınız.
 • Eğer açık bir yara mevcut ise kanı herhangi bir yere bulaşmadan hemen yaranın üzeri kapatılmalıdır.
 • Eğer hastanede damar yolu açılıyor ise kullanılan iğne muhakkak tıbbi atık kutularına özenle atılmalıdır.
 • Eğer damar yolu açılması esnasında kan yere damlar ise 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile alan dezenfekte edilmelidir.
Halk arasında öksürme, hapşurma, yanaktan öpme, çocukları emzirme, içilen su yiyeceklere dokunmaktan ve çatal bıçakların yıkandıktan sonra ortak kullanımından hepatit B bulaşacağı düşünülmektedir fakat bu yanlış bir düşüncedir. Kronik hepatit b rahatsızlığı bulunan bireylerin iş yerlerine ve okullarına gitmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.


Kronik Hepatit B Rahatsızlığının Tedavisi Var mıdır?


Bu rahatsızlığın gelişmesini engelleyen ve virüsleri yok etme özelliği olan ilaçlar kullanılmaktadır. Kişiye tedavi uygulaması gerekip gerekmediğine Uzman kişi karar verecektir. Tedavi uygulaması ile rahatsızlık kimi olgularda tümüyle kaybolabilmektedir. Pek çok hastada da etken virüsün artışı durmakta ve karaciğere olan zararlı etkisi engellenmektedir.


Hamilelikte Kronik Hepatit B


Kronik hepatit B'si olan bir bayan hamile kalır ise bebeği doğduğu esnada hepatit B immunoglobulini ve hepatit B aşısı muhakkak yapılmalıdır. Bebeğin gerekli işlemler yapıldıktan sonra bağışıklık gelişip gelişmediği gözlenmelidir. Annenin bebeğini emzirmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bebeğe sütten bulaşır korkusu ile bebek anne sütünden kesinlikle mahrum bırakılmamalıdır.

Kronik Hepatit B Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostatit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kolesistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Güncel

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Kronik Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Güncel

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Kalp Yetmezliği; kalp vücudumuzdaki organların en önemlilerin en üstünde yer almaktadır. İnsana gerekli olan oksijeni ve kanı kalp sayesinde vücudumuza pompalayan [...]

Kronik Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Atrofik Gastrit, Midenin içindeki yüzeyi tamamı ile kaplayan mukoza tabakasının burada bulunan epitel hücreler ile salgı bezlerinin yok olması ile sonuçlanan ve ken[...]

Kronik Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik prostat iltihabı: Erkeklerde görülen bir tür hastalıktır. Prostat bezinde sperm kanalları bulunur. Bu sperm kanalları vücudun en uzun kanallarıdır. Bazı bakteril[...]

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik ültiker, Halk arasında Kurdeşen ya da Dabaz olarak bilinen vücutta kızarma, kaşınma, kabarıklar ile seyreden vasküler bir rahatsızlıktır. Bu kabarıklar lokalize[...]

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sinüzit, Sinüsler kafa kemikleri ile yüz kemikleri içerisinde bulunan boş hava cepheleridir. Sinüsler genelde sağlıklı kalmalarına yardımcı olan kendisini nemlen[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6